ASF voor poolse medewerkers

Nie biez jedzenia z Polski!


W Polsce od 2014 roku panuje wirus Afrykański pomór świń w okolicach przygranicznych z Białorusią. Nadal pojawiaja sie nowe ogniska tej choroby. Wirus afrykańskiego pomoru świń wykryto u dzika i również w gospodarstwach trzody chlewnej. Zaklada sie, ze moze pojawic sie wiecej przypadkow tego wirusa.
Polska aktywnie bierze udzial w programie monitorowania aby zapobiec przedostania sie ognisk wirusa do innych krajów. W tym momencie stosowane są srodki w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu sie tej choroby.
Afrykański pomór świń nie jest groźny dla ludzi, jest natomiast śmiertelny dla trzody chlewnej. Choroba przenoszona jest przez zakażone dziki lub osoby, rzeczy (samochody dostawcze) ktore mialy kontakt z wirusem. Wirus ten moze rowniez byc przenoszony przez produkty spozywcze a w szczegolnosci mieso.
W zwiazku z czestymi kontaktami polsko-holenderskimi, strona holenderska zwraca sie z prosba o wspolprace w celu zminimalizowania dalszego rozwoju ognisk wirusa zarowno w Polsce jak i w Holandii. W tym celu prosimy o zastosowanie srodkow ostroznosci i higieny podczas pobytu w Holandii w gospodarstwach hodowli świń.
Zwracamy się z prośbą do wszystkich osob podróżujących z Polski do Holandii o nie zabieranie ze soba produktow spozywczych a w szczegolnosci produktow miesnych ktore moga przenosic wirusa.
W imieniu Holenderskich i Europejskich rolnikow prosimy o wspolprace wszystkich osob do ktorych kierowany jest ten komunikat, poniewaz razem mozemy zapobiedz dalszemu rozprzestrzenianiu sie groznego wirusa afrykańskiego pomoru świń.


Z powazaniem,


Ingrid Jansen
Przewodniczący Producenci Organizacja świnia Niderlandy